Deski lite

Czym jest "deska lita" ?

Deska lita to rodzaj podłogi drewnianej, który znany jest i stosowany od dawien dawna.
Co to jest ? Cała tajemnica w słowie "lita". Lita oznacza to, że przez całą grubość deski (która ma najczęściej 18-22mm) mamy jeden i ten sam rodzaj drewna.
Fakt ten właśnie odróżnia ten typ podłogi od desek trójwarstowych (deska barlinecka) czy desek dwuwarstowych (np. Finishdeska). 
Cały przekrój deski to jeden i ten sam surowiec, ułożony w tym samym kierunku. Jest to gruba decha zbudowana z konkretnego rodzaju drewna.
Decha będzie tu nawet bardziej trafnym określeniem niż deska, bo ma imponującą grubość w stosunku do innych typów desek. 

Jej główną zaletą nad innymi rodzajami podłóg jest możliwość jej wielokrotnego odnawiania (cyklinowania). Jest to możliwe ze względu na wyjątkową grubość właściwego drewna. Na takiej desce możemy przeprowadzić naprawdę wiele zabiegów renowacyjnych (granicą do której możemy cyklinować jest odległość od powierzchni podogi do pióra desek - tzw. warstwa użytkowa - w zależności od firmy pióro desek może znajdować się w różnej odległości od powierzchni desek - wniosek => ważna jest nie tyle grubość samej deski, co odległość od jej powierzchni od skraju pióra - np. deski lite firmy Barlinek mają warstwę użytkową ok. 8mm). 

Co można powiedzieć więcej o desce litej ? 
Najczęściej spotykane są one w typowej konstrukcji "pióro-wpust" - deski zbijane są do siebie podczas układania podłogi i klejone do posadzki. Szerokość i długość desek może być różna, ale najczęściej spotykane deski mają stałą szerokość ok. 14cm oraz różną długość (tzw. MIX), która wacha się w przedziale 60-180cm. Deski lite posiadają najczęściej na swoich krawędziach tzw. mikro-fugę, która ma za zadanie podkreślić charakter deskowy podłogi. Fuga często jest również nazywana "fazowaniem krawędzi". 

A co z wykończeniem powierzchni takich desek litych ? 
Można odpowiedzieć na to pytanie tak : ile firm tyle propozycji. Należy zacząć od tego, że możemy kupić takie deski "surowe" czyli niczym nie pokryte - w takiej sytuacji po przyklejeniu obróbka wierzchnia należy do nas. Sami decydujemy jakim lakierem/olejem pokryjemy deski - poświęcamy czas, ponosimy koszty itd. Inny wariant to kupno takich desek już fabrycznie wykończonych czyli pokrytych już w fabryce lakierem bądź olejem. Takie deski już tylko kleimy do posadzki (zabiegi wierzchnie nam odpadają). Różnice w pokryciu lakierem czy olejem omówiono na innej stronie, bo to osobne zagadnienie. 

Podsumujmy : 
deska lita to podłoga naturalna, ciepła w dotyku, ponadczasowa... to produkt raczej dla klienta tradycjonalisty - możliwość wielokrotnych odnowień, klienta niewrażliwego na zmiany mody, stabilnego w swoich przekonaniach.

Przykładowe podłogi lite : Dąb Amber, Jesion Jasper, Dąb Pearl (fazowanie z czterech stron deski)

Choosing the best web hosting some times could be difficulty if you dont know what to look for. Read hosting reviews and if you may like we highly recommend using green hosting servers.
    Deski lite     Deski dwuwarstwowe     Deski trójwarstwowe     Rodzaje wykończeń powierzchni podłóg     Sposoby montażu     Podłogi na ogrzewanie podłogowe    
Free Joomla Templates designed by Joomla Hosting

Warning: Unknown: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/directadmin/data/admin/ip_whitelist) is not within the allowed path(s): (/home/parkiety/:/tmp:/var/tmp:/usr/local/lib/php/) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: failed to open stream: Operation not permitted in Unknown on line 0

Fatal error: Unknown: Failed opening required '/usr/local/directadmin/data/admin/ip_whitelist' (include_path='.:/usr/local/lib/php') in Unknown on line 0